«

62. Uluslararası Bursa Festivali gün sayıyor


62. Uluslararası Bursa Festivali gün sayıyor

Mine Köseler/Bursa-BHA

Türkiye’nin en uzun soluklu etkinliği Uluslararası Bursa Festivali’nin 62’ncisi, 5-31 Temmuz tarihleri arasında birbirinden ünlü sanatçı ve grupların katılımıyla gerçekleştirilecek. Festival, Siudy Garrido Flamenko Topluluğu ve Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası konseriyle 5 Temmuz’da başlayacak ve 31 Temmuz’da Büyük Ev Ablukada konseri ile sona erecek.

Bursa’da sanatın varlığını sürdürüyoruz

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, “Bursa’da sanatın varlığının sürdürülebilir olması, kültür ve turizm şehri olan Bursamızda son derece anlamlı ve önem arz ediyor. Kentlerin sadece imar yönünden anılması yetmiyor. Kültür sanat hareketliliğinin yoğun olduğu kentler daha öne çıkıyor. Kültürlerini, sanatını ve sanatçısını koruyan kentler daha öne çıkıyor. Bursa için bu son derece önemli. Bir kenti sadece binaları, sokakları, yolları ya da meydanlarıyla tanımlarsak çok büyük bir eksiklik yapmış oluruz.

Bir kentin, kimliğini o kentin kültüründen ve kültürden beslenen sanatsal atmosferden kazandığını biliyoruz. Biz istiyoruz ki Bursa’mızın her ilçesi, mahallesi, sokağı kültür sanat etkinlikleriyle dolup taşsın. Her yaştan, her kesimden Bursalının sanat faaliyetine ulaşımı sağlansın.Festival bu yıl Yıldırım, Kestel, İznik, Nilüfer, Mustafakemalpaşa ve Osmangazi ilçelerinde gerçekleştirilecek. Önümüzdeki zamanlarda 17 ilçemizde de kutlanmasını ve her kesimin bunlardan yararlanmasını hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Altın Karagöz Halk Dansları yarışması ile tüm Bursalılara ulaşacağız

Başkan Bozbey, “Dans ekibimiz 17 ilçede gösteri yapacak. Altın Karagöz Halk Dansları yarışmasıyla Bursamızın tamamına ulaşıp bir festival coşkusunu da oluşturacağız. Kültür ve sanat etkinlikleri düzenleyerek kentimize değer katmaya devam ediyoruz. Kentimizde sanat coşkusunu yaşatan şey hiç kuşku yok ki Bursa Festivali’dir. Bu festival benimle yaşıt. Zengin kültürü ve sanat gelenekleriyle de öne çıkması gereken bir kentteyiz.

Bu topraklarda yetişen değerli sanatçılarımız var. Biz Bursalı tüm sanatçıların Bursalılar tarafından bilinip tanıtılmasını arzuluyoruz. Ve sanatçılarımızın bir çoğu dünyaya ilham kaynağı olmuştur. Hem kalplere, hem gözlere hem beyinlere dokundular. Bu kentin ruhunda sanat ve estetiğin bir yeri olmuştur. 62.sini düzenleyeceğimiz bu festival, bu ruhun en önemli temsilcilerindendir” açıklamasında bulunarak Uluslararası Bursa Festivali’nin önemine değindi.

Bursa, sanatın evrenselliğine tanık olacak

Bozbey, “Yerli ve yabancı çok sanatçının sahne alacağı festivalde, dans ve sahne sanatlarının büyülü dünyasına beraber adım atacak, sanatın evrenselliğine tanıklık edeceğiz. Barış ve kardeşliğin mesajını herkese vermiş olacağız. Kentimizin kültür ve sanat hayatında önemli bir yeri olan organizasyonu yapacağımız için çok mutluyuz. Kendine özgü formatıyla kentimizde düzenlenecek olan 36. Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması’nın da kentimizde yapılması sebebiyle büyük mutluluk duyuyoruz” açıklamalarıyla Uluslararası Bursa Festivali programını açıkladı.

Bursa müziğe doyacak

Uluslararası Bursa Festivali bu yıl 5 Temmuz’da Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası’nın Siudy Garrido Flamenko Topluluğu ile Merinos Park’ta yapacağı konserle start alacak. Bursalılar, festivalde Duble Salih, Ramazan Sesler, Gülcan Altan’ı dinleme fırsatı bulacak. İbrahim Yazıcı şefliğinde Pera Flarmoni Orkestrası ile Şevval Sam, izleyenlere unutulmaz bir müzik deneyimi sunacak. Türkiye’nin en güçlü seslerinden Fatih Erkoç ile önde gelen caz piyanistlerinden Kerem Görsev de ‘Jazz Project’ projesiyle müzikseverlerle buluşacak. Festival kapsamında Feride Hilal Akın, Ahmet Özhan, Anna Maria Jopek, Dedublüman Grubu da sahne alacak. Nükhet Duru, Pow Trio ve gitarist Cenk Erdoğan ile birlikte ‘Nünü Caz Söylüyor’  konseriyle sevenleriyle buluşacak. Usta müzisyen Bülent Ortaçgil’in ‘Kadın Sesi Değmiş Şarkılar’ özel projesinde ise kendisine sahnede Jehan Barbur, Dilek Türkan, Zuhal Olcay ve Ceylan Ertem eşlik edecek. Festivalde, İran, Azerbaycan ve Türkiye kültür yelpazesini dünya müziğiyle harmanlayan ‘No Land Topluluğu’, İrlanda’nın dans ve müzik kültürünün özgün lezzetini enstrümanları ve dansçılarıyla sahneleyen ‘Celtic Legends’, İBB Kent Orkestrası da Bursalılar için sahne alacak. Bekir Ünlüataer tarafından Zeki Müren’in eserleri de festival kapsamında seslendirilecek. Bağlama virtüözü Erdal Akkaya ise Berlin Senfoni Oda Orkestrası ile sahne alacak. Dünya müziğinin sevilen sanatçılarından Mercan Dede, Hayko Cepkin ve Ceza, Bursalılar için performans sergileyecek. Köfn, Bedreddin Oratoryosu, Aziza Mustafa Zadeh, Erkan Oğur-Coşkun Karademir-Derya Türkan, Emel Mathlouthi, Burçin Büke-Güvenç Dağüstün-Zuhal Olcay, Şenay Lambaoğlu, Büyük Ev Ablukada konserleri de Bursalılarla buluşacak.