«

ABB büyük felaketin yıl dönümünde hayatını yitiren vatandaşları andı


ABB büyük felaketin yıl dönümünde hayatını yitiren vatandaşları andı

ANKARA- BHA

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenler için anma programı düzenlendi.

Araplar Aile Yaşam Merkezi’nde düzenlenen anma programına, Büyükşehir Belediyesinin Mamak Eserkent Sosyal Konutlarında misafir edilen depremzede vatandaşlarla birlikte Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da katıldı.

 

“Mağduriyetler bitinceye kadar burada bizlerin misafirisiniz”

Büyük yıkıma yol açan ilk depremin gerçekleştiği 04.17’de başlayan programda, yaşamlarını yitirenler için saygı duruşunda bulunuldu ve dualar edildi.

Duygusal anların yaşandığı programda konuşan Mansur Yavaş, depremde hayatını kaybedenlere rahmet dileyerek, “Geçen yıl bu saatlerde maalesef çok büyük bir acı yaşadık. Binlerce insanımızı toprağa verdik ve acıları da hâlâ devam ediyor. Unutmak mümkün değil. İnşallah devletimiz bir an evvel bu yaraları sarar. Söyleyecek söz bulamıyoruz. Afet deyip geçiyoruz ama burada hepimiz sorumluluklarımızı görmek durumundayız. Binaları sağlam ve mevzuata uygun yapmak çok önemli. Ateş düştüğü yeri yakıyor maalesef. Yakınlarını kaybedenler başta olmak üzere herkese sabır, tedavi görenlere şifa diliyorum. Oradaki mağduriyetler bitinceye kadar burada bizlerin misafirisiniz. Dayanışmayla ancak bu zor günler atlatılır. O günlerde de bütün Türkiye ayağa kalktı, hep beraber el ele tutuşuldu. İnşallah bu dayanışma da devam edecek” dedi.

Depremlerin en fazla etkilediği illerden Kahramanmaraş’ta bulunan Afet İşleri Daire Başkanı Özkan Erel ve Hatay’da bulunan Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Kemal Çokakoğlu ile görüntülü telefon bağlantısı gerçekleştiren Yavaş, taziyelerini bildirerek bir daha böyle bir felaket yaşanmaması temennisinde bulundu.