«

“Afetlere Dirençli Afetlerde Bilinçli Gençler” projesi Bursa’da


Bursa Teknik Üniversitesi ev sahipliğinde yapılan toplantıya AKES-DER Genel Başkanı Hasan Kansızoğlu ve beraberinde Genel Başkan Yardımcıları da katıldı.

Bursa Teknik Üniversitesinde (BTÜ) “Afetlere Dirençli Afetlerde Bilinçli Gençler Projesi” kapsamında “Afet Farkındalık Eğitimi” verildi. Programda; afet sırası ve sonrasında doğru davranış şekilleri, afetlerde psikolojik ilk yardım, saha deneyimleri gibi konu başlıkları katılımcılara aktarıldı.

İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen ANADOLU KÜLTÜR EĞİTİM SPOR YARDIMLAŞMA DERNEĞİ’ nin, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) ve Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) paydaşlığında yürüttüğü “Afetlere Dirençli Afetlerde Bilinçli Gençler” projesi kapsamında düzenlen eğitimde açılış konuşmasını BTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Beyhan Bayhan gerçekleştirdi. Konuşmasında ülkemizin son dönemlerde yaşadığı afetlere değinen Bayhan, bu kapsamda afetlere dirençli, afetlerde bilgili gençlerin yetişmesinin ve bu gençlerin sayısının artmasının toplumun afetlere karşı direncini artıracağına ve afet sonrası iyileşmeyi hızlandıracağına değindi. Bu proje kapsamında eğitimlere katılan gençlerimizin, afet sırasında nasıl davranmaları ve etkili bir şekilde nasıl müdahale edilmesi gerektiğini öğreneceklerini de vurguladı.

“Engelli Bireylere Ulaşamadığımızı Gördük”

“Afetlere Dirençli Afetlerde Bilinçli Gençler” projesi hakkında bilgi veren Proje Koordinatörü Arzu Saygıner Çil ise 6 Şubat depremlerini hatırlatarak, “Kahramanmaraş merkezli depremlerde, pek çok tecrübeyi edindik ve bizler de farkındalık oluştu. Ve biz burada bir şeyin farkına vardık; engelli ya da kısıtlı bireylere ulaşamadığımızı gördük. Biz de bu proje vesilesiyle yapacağımız eğitimler ve faaliyetlerde bunun için nasıl bir yöntem belirlemeyiz niyetiyle projemizin başvurusunu gerçekleştirdik. Projemizde önce gençlerimizle ve gençlerimizle birlikte olan akademisyenlerimizle hareket ediyor olacağız” diye konuştu.

Anadolu Arama Kurtarma ve Araştırma Derneği Başkanı Sinan Cem İyihuylu, afet sırasında ve sonrasında yapılacaklarla alakalı bilgi verirken, Türkiye’nin güncel deprem haritasına da değindi.
Toplantı afet sonrasında yapılabilecek psikolojik değerlendirmeler ve afet alanında yaşanan saha deneyimleriyle sona erdi.