«

Aksaray Üniversitesi’nde Kontenjanların Yüzde 98’i Doldu


2023 yılı Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yerleştirme sonuçlarına göre, Aksaray Üniversitesindeki (ASÜ) bölüm ve programlar için ayrılan kontenjanların yüzde 98.32’si doldu. 2022 yılına göre yüzde 1.17 oranında büyüyen Aksaray Üniversitesi, Türkiye’nin en çok tercih edilen üniversiteleri arasında yer aldı.

featured

Aksaray Üniversitesi’nde Kontenjanların Yüzde 98’i Doldu

Yaşar SARIKAYA / AKSARAY – BHA

Aksaray Üniversitesi, Türkiye’nin en çok tercih edilen üniversiteleri arasında yer aldı. Öğrenciler ve aileleri tarafından büyük bir merakla beklenen 2023 YKS yerleştirme sonuçları açıklandı. Lisans düzeyinde 2 bin 172, ön lisans düzeyinde ise bin 782 olmak üzere toplam 3 bin 954 yeni öğrenci ASÜ ailesine katıldı. 27 okul birincisinin yanı sıra, bu yıl ilk kez kontenjan ayrılan 35 yaş üstü 80 kadın da farklı bölüm ve programlara yerleştirildi. ASÜ’nün lisans doluluk oranı yüzde 97.27 olurken, ön lisans doluluk oranı yüzde 99.78 olarak gerçekleşti. Lisans düzeyinde Tıp Fakültesi yüzde 100’lük doluluk oranı ile zirvede yer alırken, bu fakülteyi yüzde 99.22’lik doluluk oranı ile İletişim Fakültesi ve yüzde 99.15’lik doluluk oranı ile İslami İlimler Fakültesi takip etti. Ön lisans düzeyinde ise yüzde 100’lük doluluk oranlarıyla Eskil, Güzelyurt ve Ortaköy Meslek Yüksekokulları zirvede yer aldı. Lisansüstü öğrenci alımına, özel yetenek sınavı ile öğrenci alımına ve uluslararası öğrenci alımına dair süreçlerinin de tamamlanmasıyla ASÜ’deki doluluk oranlarının yüzde 100’e yaklaşması bekleniyor.

Rektör Prof. Dr. Alpay Arıbaş, yakalanan doluluk oranlarının ve tercih edilirlikteki artışın ASÜ’nün niteliğini somut şekilde ortaya koyduğunu belirterek, “Ailemize katılan tüm öğrencilerimizi tebrik ediyor, başarılar diliyoruz. Biz her zaman onların yanında olacağız. Üniversitemizi el birliği içinde büyüteceğiz” dedi.

Aksaray Üniversitesi’nde Kontenjanların Yüzde 98’i Doldu