«

Altın İthalatına %20 Ek Mali Yükümlülük Geliyor


Altın İthalatına %20 Ek Mali Yükümlülük Geliyor

Resmî Gazete’nin 8 Ağustos 2023 tarihli sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı’na göre, bazı ürünlerin ithalatında %20 ek mali yükümlülük uygulanacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan karara göre, Avrupa Birliği ve Serbest Ticaret Anlaşması imzalanan ülkeler harici menşeli bazı ürünlerin ithalatında ek mali yükümlülük getirilecek.

Kararda, ekli tabloda belirtilen ürünlerin, Avrupa Birliği ve Serbest Ticaret Anlaşması imzalanan ülkeler harici diğer ülkelerden ithal edilmesi durumunda, belirlenen oranlarda ek mali yükümlülük tahsil edileceği belirtiliyor. Bu ek mali yükümlülük, gümrük idareleri tarafından gümrük vergileri ve diğer mali yükümlülüklerden ayrı olarak tahsil edilerek genel bütçeye kaydedilecek.

Kararın içeriğine göre, 4458 sayılı Gümrük Kanunu ve gümrük mevzuatının ilgili hükümleri, bu ek mali yükümlülüğün tescili, tahakkuku, tahsili, geri verilmesi, takibi ve teminata bağlanması gibi işlemlerde uygulanacak.

Bu karar,  3 gün içinde yürürlüğe girecek ve Ticaret Bakanlığı tarafından yürütülecek.

İthalatında ek mali yükümlülük uygulanacak ürünler ve bu ürünler için belirlenen ek mali yükümlülük oranları ise aşağıdaki gibidir:

  • Altından olanlar: %20
  • Pırlantalı altından olanlar: %20
  • Kıymetli metallerle kaplama adi metallerden olanlar: %20

Bu kararla birlikte, belirtilen ürünlerin ithalatında ek mali yükümlülük uygulanarak gümrük işlemleri etkilenmiş olacak.