«

Altunbulak Köyü sakinlerinden çığ gibi büyüyen tepki


Altunbulak Köyü sakinlerinden çığ gibi büyüyen tepki

ARDAHAN-BHA

Son günlerde, maden şirketlerinin çıkarları uğruna doğayı yok etme ve çevreyi kirletme çabalarına dikkat çeken gazeteci Ömer Turan, özellikle Göle Altunbulak köyünde açılması planlanan devasa maden ocağı projesi, Göle ve bölgesinin talan edilmesi tehlikesini beraberinde getirdiğini ifade etti.

Maden şirketlerinin, kâr hırsıyla hareket ederek çıkarılmış kanun ve kuralları kullanarak doğayı ve canlı yaşamını hiçe saydığını ifade eden gazeteci Turan, “Siyasi partiler bu şirketlerin taseronluğunu üstlenerek, çevre katliamına göz yumuyor. Siyasetin gölgesinde yeşil Göle’nin talan edilmesine sessiz kalmamalıyız. Çünkü bugün İliç, yarın yeşil Göle olabilir. Siyaset ve seçim geçicidir, ancak doğanın tahribatı kalıcı olabilir. Toprağımıza sahip çıkmak için harekete geçmeliyiz” dedi.

Altunbulak köyünde planlanan maden ocağı projesinin, Şimşimik Deresi ve çevresindeki yaşam alanları için büyük risk oluşturduğunu söyleyen Ömer Turan,  “Şirketin buralardan çıkarılması neredeyse imkânsız olabilir ve bu durum daha büyük felaketlere davetiye çıkarabilir. Ancak AK Parti kanadının sessizliği dikkat çekicidir. İl Başkanları, İlçe Başkanları, Belediye Başkanları ve milletvekilleri bu konuda adım atmamaktadır. Siyasetçilerin sözlerine rağmen, siyanür kullanılmayacak gibi beyanlar gerçeği yansıtmamaktadır. Türkiye’de siyanürsüz bir altın ayrıştırma modelinin bulunmadığı gerçeğini göz önünde bulundurmalıyız. Bu nedenle, doğa ve çevre katliamına dur demek için birlik olmalıyız. Şirketlerin topraklarımızda maden arama ruhsatlarının iptal edilmesini talep ediyorum ve siyasileri bu konuda göreve davet ediyorum. Yarın belki çok geç olabilir. Bu nedenle, hep birlikte hareket ederek doğayı korumalı ve çevreyi kirleten faaliyetlere karşı durmalıyız. Gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak için şimdi harekete geçme zamanı “dedi.