«

Başkentin Beypazarı İlçesinde Hacet bayramı düzenlendi


Başkentin Beypazarı İlçesinde Hacet bayramı düzenlendi

Yaşar TONBAK/ ANKARA-BHA

Başkentin Beypazarı İlçesinde Hacet bayramı düzenlendi. İlçenin Dağşeyhler mahallesinin çayırlık mevkinde düzenlenen Hacet bayramı ve mevlidi şerifine, Ankara İl Müftü yardımcısı Mahmut Rauf Arcaklıoğlu, TBMM İnsan Kaynakları Başkan yardımcısı İsmail Sert, Beypazarı belediye başkanı Dr. Özer Kasap, siyasi partilerin ilçe başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, Depelarkası dernek başkanı Bekir Demir, yönetim kurulu üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Din görevlileri, öğlen öncesinde burada mevlidi şerif kıratında bulunurken, tüm şehitler içinde dua edildi.
Ankara İl Müftü yardımcısı Mahmut Arcaklıoğlu, burada cemaate seslenirken, “Yıllardır devam eden bir gelenek olarak, bu bir birlik, bir bereket, bir rahmet, rabbim bunu daim eylesin” ifadesinde bulundu
Bu günün oluşmasında, düzenlenmesinde emeği geçen bütün herkese teşekkürlerini sunduğunu ifade eden Arcaklıoğlu şunları kaydetti: “Yarın nesillerimize, bu güzel adetlerimizi, dualarımızı bırakacağ9z ki, onlarda bu güzellikleri devam ettirsinler. Fakat bir şeyi bırakmayacağız. Dargınları bırakmayacağız, küskünlüklerimizi buramayacağız, inadı bırakmayacağız, guru bırakmayacağız, kibiri bırakmayacağız, onlara güzel bir babanın, güzel bir annenin hacı dedenin, hacı annenin, dayının, teyzenin, halanın, gururunu yaşatacağız. Allah kabul etsin dualarımızı.”

Depelarkası Dernek Başkanı Bekir Demir’de, geçen ay Erenlerde mevlidi şerif düzenlediklerini, bu günde köye adını veren şeyhin bulunduğu Dağşeyhler köyünde hacet bayramı ve mevlidi şerif kıratında bulunduklarını söyledi.

Depelarkası, tabir edilen bölgeni, 1990 rakımlı Keltepe bölgesinin arkasında bulunan bir alan olduğunu belirten Dernek başkanı Bekir Demir, “bu bölgede 6 köyümüz bulunuyor. Derneğimizin adı da buradan geliyor. Dernek olarak bir bu etkinliklere ananevi gelenek ve göreneklere yardımcı olmaya çalışıyoruz. Burada tüm geçmişlerimiz ve tüm şehitlerimiz için duada bulunduk.” Dedi.

Dernek başkanı Demir, mevlidi şerif ve kılınan öğle namazının ardından katılanlara etli pilav, ayran ve tatlı ikramında bulunduklarını kaydetti. Çok sayıda vatandaş köydeki Türbeyi de ziyaret ederek duada bulundu. Köyün tam ortasında bulunan türbe’nin tam seceresi hakkında bir bilgiye ulaşılamaz iken, köyün kuruluşunun türbeden sonra kurulmuş olabileceğini ve bu nedenle, zatı muhteremin adıyla anılarak, Dağşeyhler köyü olduğu kaydedildi.