«

Beypazarı İlçesinde Bayramlaşma yapıldı


Beypazarı İlçesinde Bayramlaşma yapıldı

Yaşar TONBAK/ ANKARA BHA

Başkentin Beypazarı İlçesinde bayramlaşma tüm camilerde kılınan bayram namazının akabinde yapıldı.
Kuyumcutekke köyünde de bayramlaşma geleneği asırlardır dürdürüldüğü belirtildi.

Bayram namazı için tüm köylü yaşlısı genci Bayram namazına katılarak kılınan Bayram namazının ardından, cami önünde bayramlaşma merasimi yapılıyor.

Cami imamının yerini almasının akabinde, yaşlılardan başlayarak köyde bayramlaşma geleneği yapılıyor. Bayramlaşmanın akabinde köy imamı duada bulunarak, bayramlaşmayı tamamlıyor.
Bir grup, Cami avlusunda kabri bulunan Karadavut Hz.’lerinin türbesini de ziyaret ederek burada duada buluna ve Fatihalar gönderdi.

Köyün yaşlıları, köylerinde bayramlaşma geleneğini asırlardır sürdüğünü belirtirlerken, küçüklerin büyüklerin ellerini öperek başlayan bayramlaşma geleneği, en son kişi bayramlaşmayı tamamlayana kadar sürüyor. Akabinde din görevlisi bu bayramlaşmayı dua ile bitiriyor.

Köyün yaşlısı Hüseyin amca, bayramlaşmanın önemli olduğunu ve rabbinin kendisine bu günleri de gösterdiğini ve herkse ile bayramlaşmada bulunduklarını söyledi.

Diğer bir yaşlı amca Baki Tanrıseven, köylerinde bu bayramlaşma geleneğinin kendisinin küçüklüğünden beri süre geldiğini aktardı.

Mahalle muhtarı Ahmet Yılmaz’da bayramlar dolaysıyla namazın akabinde köy meydanında bayramlaşmada bulunduklarını söyledi.

Bu geleneğin kendisinin çocukluğundan beri süre geldiğini ifade eden Muhtar Yılmaz, şunları kaydetti:
“Bayramlaşma benim çocukluğumdan beri sürüyor. Ramazan bayramında, bayramlaşmadan sonra yemek ikramımız, yani kahvaltı veririz. Kurban bayramı işli bir bayram olduğu için, bayramlaşmanın akabinde herkese kurbanını kesmek üzere gidiyor. Daha öncesini babalarımız ve dedelerimi biliyor. Ama güzel bir gelenek, bu geleneği de sürdürmede kararlıyız. Herkese iyi bayramlar diliyorum.”