«

Bodrum’da Dünya Çevre Günü Kutlamaları


Bodrum’da Dünya Çevre Günü Kutlamaları

Çevre duyarlılığına dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla 6 Haziran Perşembe günü Belediye Meydanında Dünya Çevre Günü kutlamaları yoğun bir katılımla gerçekleşti. Milta Bodrum Marina’dan Belediye Meydanına Bodrum Bandosu eşliğinde yapılan kortej yürüyüşü ile başlayan program, çevre temalı etkinliklerle devam etti.

Bodrum Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından hazırlanan programa Bodrum Belediye Başkanı Tamer Mandalinci’yi temsilen Meclis Üyesi Niyazi Atare, CHP Bodrum İlçe Başkanı Tuna Işın, CHP Kadın Kolları Başkanı Umut Anıl Özdoğan, Belediye Başkan Yardımcısı Yaşar Çelikkan, Belediye Genel Koordinatörü Emel Çakaloğlu, belediye birim müdürleri, meclis üyeleri, öğrenciler, vatandaşlar ve basın mensupları katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuşmalarını yapan Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Yaşar Çelikkan şunları söyledi:

“Bodrumun yeşilini, mavisini ve doğasını gelecek kuşaklara taşıyabilmek için çevre konusunu bir bütün olarak ele almak ve çevreye saygılı, doğasına ve değerlerine sahip çıkan bir yerel yönetim anlayışını benimsemek gerektiğini düşünüyoruz. Planlama, atık yönetim ve alt yapı, çevre temizliğini bir bütün olarak ele alıyor, yönetim planımızı ona göre hazırlıyoruz. Planlama ve yatırımlarımızı çevre koruma esaslı sürdürebilirlik özelinde değerlendiriyor ve hayata geçirmeye gayret ediyoruz.”

Meclis Üyesi Niyazi Atare, Dünya Çevre Gününü kutladığı konuşmasında, “Bodrum Belediyesi olarak sorumluluğumuz, Bodrum’un tüm doğal zenginliklerini koruyarak gelecek nesillere miras bırakmaktır. Bizler Bodrum’un doğasını korumak ve çevre kirliliği yaratan tüm unsurları ortadan kaldırmak amacıyla var gücümüzle çalışıyoruz. Daha güzel bir Bodrum’u gelecek nesillere aktarabilmek için kent genelinde çalışmalarımıza ara vermeden sürdüreceğiz.” dedi.

Konuşmaların ardından Başkan Yardımcısı Yaşar Çelikkan ve Meclis Üyesi Niyazi Atare tarafından programa katkıda bulunan sponsorlara plaketleri takdim edildi. Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğüne başvuruda bulunan en başarılı 2 öğrenciye 1. Sınıf Atık Getirme Merkezinde toplanan elektrikli ve elektronik atıkların geri dönüşümüyle elde edilen dizüstü ve masaüstü bilgisayar hediye edildi.

Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında Bitez Gülümser Mehmet Danacı İlkokulu öğrencileri tarafından hazırlanan Atık Kıyafet Defilesi ile Atık Malzemelerden Bando Takımı Gösterisi ise katılımcıların beğenisini topladı.

2024 yılı Dünya Çevre Gününe özel “Hepimizin Bir Dünyası Var” teması kapsamında gün boyunca stantlarda pamuk şeker, patlamış mısır ikramı ile çeşitli atölyeler yapıldı.

Belediyeden Fidan Dikimi

5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında Ortakent Çaldırak 30 Ağustos Zafer Parkında fidan dikim etkinliği yapıldı. Bodrum Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ile Temizlik İşleri Müdürlüğü iş birliğiyle yapılan etkinlikte 30 adet akçaağaç 28 adet acem borusu dikilip can suyu verildi.

S.Cemal SÜZEROĞLU