«

Çiftçimizin çok dikkatli olması lazım 


Ataş: Çiftçimizin çok dikkatli olması lazım 

Yaşar TONBAK/ ANKARA BHA

Beypazarı Ziraat Odası başkanı Mustafa Ateş, AA muhabirine, hasat döneminde çiftçilerin yada biçim yapan biçerdöverlerin çok dikkatli olmalar gerektiğini söyledi.
Hasat döneminin yaşandığı bu günlerde, her köşeşinde bir yangın çıktığını belirten Beypazarı Ziraat Odası başkanı Mustafa Ateş, “ çiftçimiz çok dikkatli olması gerekir. Bir kıvılcımla, bir yıl gözüne baktığı hububatı, çıkan yangından zarar görebilir. Bunun için tarlada biçim anında çok dikkatli olunması gerekir.” dedi.
Geçtiğimiz gün akşamüzeri Dikmen ve Oymaağaç mahallerinde çıkan yangın çiftçilerimizle birlikte kendilerini de tedirgin ettiğine değinen Ziraat Odası başkanı Ateş, şunları kaydetti:

“Oymaağaç mahallemizde 3 çiftçimizin neredeyse 40 dönüme yakın ekili alanı yandı. Yazık. Çiftçimiz, tam bir yıl bu ürünün gözüne bakıyor. Gübresiydi, ilaçlamasıydı, sulamasıydı. Ufak bir kıvılcımla yok olabiliyor. Bunun için başta biçim yapan biçerdöverlerin sürücülerinin çok dikkatli olması lazım. Gerçi dünkü yangın trafo merkezinden kaynaklı olduğunu öğrendik. Bunun içinde, önümüzdeki günlerde Elektrik, enerji sektörü yetkilileriyle bir görüşmede bulunacağız. Kimsenin hububatının yanmasını istemeyiz. Böylesi bir durumda bizim içimiz yanıyor.”