«

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kazakistan’a gidiyor


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kazakistan’a gidiyor

Ankara-BHA

Şanghay İşbirliği Örgütü Devlet Başkanları Zirvesi bugün başlıyor. 2 gün boyunca sürecek zirve Kazakistan’ın başkenti Astana’da gerçekleştirilecek.

Gözler, Erdoğan-Putin görüşmesine çevrilecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Putin ile zirvenin ilk günü bir araya geleceği bekleniyor. Olası görüşmenin gündeminde enerjiden ticaret ve turizme; ikili, bölgesel ve küresel birçok başlık yer alacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Suriye’de terörle mücadelenin önemini bir kez daha vurgulaması bekleniyor.

Zirveye aralarında Çin, Rusya ve İran’ın da olduğu 16 ülkenin devlet ve hükümet başkanları katılacak. Zirve, Çok Taraflı Diyaloğun Güçlendirilmesi: Sürdürülebilir Barış ve Kalkınma İçin Çabalamak” başlığıyla yapılacak. Ana gündem, uluslararası sorunların çözümünde Şanghay İş Birliği Örgütünün rolünün güçlendirilmesi olacak.

Zirvede bölgesel güvenlik, altyapı, enerji, ulaşım ve lojistik konularının da masaya yatırılacağı belirtiyor. Liderlerin öncelikle uluslararası ticaret ve ekonomi alanına odaklanacakları ifade ediliyor.

Zirve sonunda, Kazakistan, dönem başkanlığını Çin’e devredecek.