«

Cumhurbaşkanı Erdoğan NATO zirvesine katılmak için ABD’nin başkenti Washington’a gidiyor!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bugün 75. yıl anma programı çerçevesinde gerçekleşecek olan NATO zirvesine katılmak için ABD’nin başkenti Washington’a gidecek. Erdoğan NATO zirvesine 4 dosyayla beraber katılacak. Bu dosyalardan birinin İsrail’in Gazze’deki katliamın durdurulması için atılacak adımlara ilişkin olduğu beklenirken diğerleri Orta Doğu’daki gelişmeler, Rusya-Ukrayna savaşı ve Karadeniz’in güvenliği olduğu öğrenildi. Cumhurbaşkanı ayrıca Washington’dan ayrılmadan önce bir basın toplantısı düzenleyecek.

Başkan Erdoğan NATO Liderler Zirvesi için ABD'ye gidiyor! Washington  çıkarmasında ana gündem Gazze...

Birçok ikili görüşme söz konusu olacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan yarın da 32 üyeli ittifakın devlet ve hükümet başkanları toplantısına katılacak. Aynı günün akşamında liderler ve eşleri, ABD Başkanı Joe Biden’ın Beyaz Saray’da vereceği akşam yemeğinde buluşacak. Liderler, Perşembe günü ise NATO- Ukrayna Konsey toplantısı için aynı masa etrafında toplanacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirve kapsamında çok sayıda ikili görüşme de gerçekleştirecek.

NATO zirvesinde güvenlik konusu ele alınacak

NATO’nun bu yılki zirvesinde ittifak üyeleri güvenlik konusunu ele alacak. Soğuk savaştan bu yana dünyanın en büyük güvenlik sınavlarından geçtiği bu dönemde ittifak üyeleri savunma tedbirleri ile alakalı görüşmeler yapacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan NATO Zirvesi için ABD'ye gidiyor

İletişim Başkanlığı açıklama yaptı

İletişim Başkanlığı sosyal medya hesabından NATO zirvesine ilişkin paylaşım yaptı. Paylaşımda “NATO’nun 75’inci kuruluş yıl dönümüne tekabül eden zirvede; İttifak coğrafyasına yönelik meydan okumalar ve riskler karşısında teşkilatın, caydırıcılık ve savunma alanındaki gayretleri ile Ukrayna’daki durum ve bu ülkeye yönelik destek hakkında görüş alışverişinde bulunulacaktır. Terörle mücadele konusunda atılan adımlar da zirve gündeminde yer alacaktır” ifadesi kullanıldı.

Ayrıca “NATO’nun Asya-Pasifik bölgesindeki ortakları Avustralya, Japonya, Güney Kore ve Yeni Zelanda’nın liderleri, Ukrayna Devlet Başkanı ve Avrupa Birliği temsilcileri de ilgili oturumlara iştirak edeceklerdir. Sayın Cumhurbaşkanımızın, zirve marjında katılımcı bazı devlet ve hükümet başkanlarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirmeleri öngörülmektedir” ifadelerine yer verildi.

GÜNDEME DAİR HABERLERE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ