«

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz: Önümüzdeki aylarda enflasyon daha hızlı gerileyecek

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz enflasyon ile ilgili konuştu. Yıllık enflasyon oranının 3.8 puan azalarak 71,6 olduğunu, Temmuz ve Ağustos aylarında yıllık enflasyonun çok daha hızlı bir şekilde gerileyeceğini söyledi.

Dünya devleri Türkiye raporlarını güncelledi: Yabancının enflasyon ...

 

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz İş Dünyası Buluşmasında Konuştu

Edirne’de düzenlenen Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin final müsabakalarını izledikten sonra pehlivanlara ödüllerini vermek için orada bulunan Cevdet Yılmaz, valilik ziyaretinin ardından Ticaret ve Sanayi Odası’nda (ETSO) düzenlenen ‘İş Dünyası Buluşması’na katıldı ve yıllık enflasyon hakkında konuştu.

“Türkiye 2020 – 2022 döneminde gerçekten önemli bir büyüme performansı sergiledi. 2023’te de yüzde 4.5 gibi bir büyümemiz oldu. Dünya yüzde 3 büyürken, biz yüzde 4.5 büyümüş olduk. Bu yıl da inşallah yüzde 4 civarında bir büyüme bekliyoruz. Orta vadeli programımızda, yine dünyanın üstünde performansı bekliyoruz.”

Cevdet Yılmaz iş dünyası ile buluştu: Sonuç odaklı reformlara devam ...

“Dünya’nın önemli bir ekonomisiyiz”

Dünya’da 17. büyük ekonomisi olduğumuzu söyleyen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz sözlerine şöyle devam etti:

“Satın alma gücü paritesine göre hesaplandığında ise dünyanın 11’inci büyük ekonomisi konumundayız. Milli gelirimiz ilk defa geçen yıl 1.1 trilyon doları aştı. Tam olarak söylersek geçen yılki rakam 1 trilyon 119 milyar dolar. Kişi başına gelirimiz 13 bin 110 dolara yükseldi, bu hızı inşallah geleceğe taşımak istiyoruz.”

türkiye ekonomisi için resim sonucu

“Dezenflasyon sürecine girildi”

Enflasyonu düşürürken büyümeyi, istihdamı da korumamız gerektiğini söyleyen Yılmaz, tüketimle değil üretimle büyüme sağlanması gerektiğini belirtti. Enflasyon dönemini geçiş süreci, dezenflasyon süreci, kalıcı fiyat istikrarı dönemi olarak üçe ayırdıklarını ve artık dezenflasyon sürecine girdiğimizi, son olarak Temmuz ve Ağustos aylarında enflasyonun 60’lar ve 50’lere kadar düşeceğinden emin olduğunu söyledi.

KAMU GÜNDEMİNE DAİR TÜM HABERLERİ GÜNDEM KAMUDAN TAKİP EDEBİLİRSİNİZ