«

Dışişleri Bakanı Fidan, Rusya’ya gidecek; masada BRİCKS var


Dışişleri Bakanı Fidan, Rusya’ya gidecek; masada BRİCKS var

Ankara-BHA

Dıişleri Bakanı Hakan Fidan, geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin; Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’nın oluşturduğu ekonomik iş birliği örgütü BRİCKS‘e katılmak istediğini duyurmuştu.

Bakan Fidan, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ve Rus yetkililerle görüşecek, yarın gerçekleştirilecek BRICS+ Oturumunda yer alacak.

Gazze’deki son gelişmeler ve bölgesel meseleler gibi konuların yanı sıra Türkiye’nin bölgedeki barışçıl çözüm beklentileri ve bu yönde vereceği destek vurgulanacak.

Ayrıca ekonomik ve ticari işbirliğine odaklanılacak ve Türkiye ile Rusya arasındaki ticaret hacminin artırılması için çalışmalar yapılacak.

Rus turistlerin Türkiye’yi ziyaret etme sayısındaki artış da dikkate alınacak ve Türk iş insanlarıyla görüşmeler gerçekleştirilecek.

BRICS+ Oturumu’nda uluslararası güvenlik, sürdürülebilir kalkınma ve küresel yönetişim ele alınacak ve Türkiye’nin bu oturumda ikili görüşmeler yapması bekleniyor.

BRICS Zirvesi’nin bu yıl Kazan’da düzenleneceği planlanıyor ve Rusya’nın dönem başkanlığı teması “Adil küresel kalkınma ve güvenlik için çok taraflılığın güçlendirilmesi” olarak belirlenmişti.