«

Ekşioğlu Vakfı 24. Ovit Yayla Şenlikleri tarihi belli oldu


Ekşioğlu Vakfı 24. Ovit Yayla Şenlikleri tarihi belli oldu

Karadeniz’in en büyük yayla festivallerinden olan ve bu yıl 9-11 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek Ekşioğlu Vakfı 24. Ovit Yayla Şenlikleri için geri sayım başladı. 3 gün sürecek olan ve yayla göçü geleneğinin yaşatılmasından el sanatları sergilerine, halk oyunlarından ünlü sanatçıların konserlerine kadar birçok etkinliğin gerçekleştirileceği şenliklerde katılımcılar el ele horona duracak.

Süleyman Ekşi: Yaylacılık kültürünü yaşatacağız

Ekşioğlu Vakfı Başkanı Süleyman Ekşi, Ekşioğlu Vakfı Ovit Yayla Şenliklerinin bu yıl 24’üncüsünün kültürel ve sanatsal etkinliklerle gerçekleştireceklerini söyledi. Yaylacılık kültürünün bölge açısından önemli olduğunu kaydeden ve bu kültürün yaşatılması adına yayla göçü geleneği başta olmak üzere çeşitli etkinlikler düzenleyeceklerini ifade eden Ekşi şöyle konuştu:

“İkizdere ilçesi Ovit Yaylamızda denizinden yeşil yaylalarına kadar bir kültürü şekillendiren kemençe ve tulum eşliğindeki ezgilerinin yankılanacağı ve asırlardır gelenek olarak yaşatılan yaylacılık kültürünün gelecek kuşaklara aktarılması temasıyla şenliklerimizi gerçekleştireceğiz. Kültürel ve sanatsal birçok etkinliğimiz olacak. Birlik ve beraberliğin zirvesinde 2640 rakımlı Ovit Yaylasında el ele horona duracağımız şenliklerimize tüm vatandaşlarımızı bekliyoruz” dedi.

Şenlik takvimi netleşti

9 Ağustos 2024 Cuma günü saat 11.00’da Ovit Yaylası’ndaki Hacı Hakkı Ekşi Camiinde Yaylada Kur’an Ziyafeti programı gerçekleştirilecek.

9 Ağustos 2024 Cuma günü akşam saat 19.00’da ise İkizdere Futbol Sahasında konser etkinlikleri düzenlenecek.

10 Ağustos Cumartesi günü ise Saat 11.00’da Ovit Yayla Şenliklerinin Yayla Göçü Geleneğinin yaşatılması amacıyla düzenlenecek yürüyüşle açılışı yapılacak. Gün boyu çeşitli etkinlikler düzenlenecek yaylada katılımcılar horona doyacak.

11 Ağustos Pazar günü ise saat 10.00’da başlayacak etkinliklerde ünlü sanatçılar konserler verecek, halk oyunları ekipleri gösteriler sunacak.

Yöresel el sanatları stantlarının açılacağı, yöresel ürünler pazarlarının kurulacağı, Çaykur’un çay ikramında bulunacağı, çocuk oyun parklarının kurulacağı yaylada kemençe ve tulum sesleri yankılanacak.