«

Emlak piyasasında fahiş fiyat artışına 88,9 milyon lira ceza


Emlak piyasasında fahiş fiyat artışına 88,9 milyon lira ceza

Ankara-BHA

Ticaret Bakanlığı, Ekim 2023’ten bu yana konut ilan fiyatlarında aşırı artış yaparak piyasayı ve serbest rekabeti bozan, tüketici mağduriyetine yol açan toplam 889 emlak işletmesine 88 milyon 900 bin lira idari para cezası verdi. Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada, emlak sektöründe adil, rekabetçi ve istikrarlı bir piyasa yapısının oluşturulması, kaliteli hizmet sunumunun sağlanması ve tüketici mağduriyetlerinin önlenmesi amacıyla “Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik” kapsamındaki faaliyetlerin kesintisiz sürdüğü belirtildi.

Açıklamada, ilan platformlarında yer alan yanıltıcı ilanların engellenmesi, spekülatif fiyat artışlarının önüne geçilmesi ve ilan kirliliğinin azaltılması amacıyla yönetmelikte değişikliğe gidilerek ilan veren kişinin kimlik bilgilerini doğrulama, ilan konusu taşınmazın ilan veren kişiye veya bu kişinin birinci ve ikinci derece yakınlarına ya da eşine ait olduğunu veya ilanı veren kişinin taşınmaz sahibi tarafından yetkilendirildiğini doğrulama zorunluluklarının getirildiği hatırlatıldı.

Yetkisiz işletmeler ilan girişi yapamayacak

Bu kapsamda ilk aşamada, taşınmaz ilanı vermek isteyen gerçek veya tüzel kişilerin kimlik doğrulamalarının, ilan platformlarının entegrasyonu ile Bakanlık bünyesinde kurulan Elektronik İlan Doğrulama Sistemi (EİDS) üzerinden yapılmaya başlandığı belirtilirken, ikinci aşama olan yetki doğrulamasının da aynı sistem üzerinden gerçekleştirilmesinin planlandığı vurgulandı.

Açıklamada, EİDS yetki doğrulama uygulamasına ilişkin sistem geliştirmeleri ve entegrasyonların devam ettiği ifade edilerek, uygulamanın devreye alınmasıyla sadece yetki belgeli emlak işletmelerinin ilan verebileceği, yetki belgesi olmayan işletmelerin ilan girişi yapamayacağı bildirildi.

Emlak sektörüne yönelik denetimler yoğun şekilde sürdürülüyor

Kayıt dışı faaliyetlerin ve haksız rekabetin önlenmesi amacı doğrultusunda, emlak sektörüne yönelik denetimlerin Bakanlık ekiplerince yoğun şekilde sürdürüldüğü belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Bu denetimler sonucunda yetki belgesi almadan taşınmaz ticareti faaliyetinde bulunan emlak işletmelerine bugüne kadar 29 milyon 221 bin 612 lira idari para cezası uygulanmıştır. Emlak sektöründe vatandaşlarımız aleyhine gerçekleşebilecek tüm durumlar Bakanlığımızca yakinen takip ediliyor ve hızlı şekilde tedbirler alınıyor. Bu kapsamda, ilan platformlarındaki konut ilanları takip ve kontrol edilerek piyasa dengesini bozan manipülatif fiyat artışlarıyla mücadele ediliyor ve idari yaptırımlar uygulanıyor. Bu çerçevede geçen yılın Ekim ve Aralık aylarında 737 emlak işletmesine 73 milyon 700 bin lira, Ocak 2024’te ise 45 emlak işletmesine 4 milyon 500 bin lira olmak üzere, konut ilan fiyatlarında fahiş artış yaparak piyasayı ve serbest rekabeti bozan ve tüketici mağduriyetine sebep olan toplam 782 emlak işletmesine 78 milyon 200 bin lira idari para cezası uygulanmıştır.”

Açıklamada, ilan fiyatında fahiş artış yaptığı tespit edilen 107 işletmeye bu ay 10 milyon 700 bin lira idari para cezası verildiği belirtilerek, şöyle denildi:

“Böylelikle Ticaret Bakanlığımızca Ekim 2023’ten bu yana ilan fiyatında fahiş artış yapanlara uygulanan idari para cezası toplamı 88 milyon 900 bin liraya ulaşmıştır. Bakanlığımızca gerek piyasanın adil, rekabetçi ve istikrarlı şekilde işlemesini sağlamak, gerekse manipülatif fiyat artışlarının piyasada yarattığı olumsuzlukların önüne geçmek amacıyla, emlak sektörüne yönelik denetimler önümüzdeki günlerde de hız kesmeden sürdürülecektir.”