«

Fide fiyatları fahiş arttı, çiftçi fide alamayacak duruma gelecek


Chp’li Av. Cavit Arı: Fide fiyatları fahiş arttı, çiftçi fide alamayacak duruma gelecek

Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi CHP Antalya Milletvekili Av. Cavit ARI; çiftçinin ve üreticinin yaşadığı sorunları TBMM ve ülke gündemine taşımaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde çiftçinin yaşadığı tarımsal sulama ve elektrik zamlarıyla ilgili şikâyet ve beklentilerini ülke gündeminden düşürmeyen CHP’li Av. Cavit ARI, son olarak da çiftçi ve üretici için hayati önem taşıyan Sebze ve fidelerine yapılan zamlarla ilgili basın açıklaması yaptı.

Av. Cavit ARI; “Bu yaz döneminde üreticimizin ve çiftçimizin tarla ve bahçelerde kullandığı suya %100’ün üzerinde,  tarımsal faaliyetlerle ilgili elektriğe ise yapılan %30’luk zamların çiftçimizin belini bükmüşken, sebze fidelerine yapılan zamlar, adeta çiftçiye zulüm haline gelmiştir.” dedi.

Av. Cavit ARI; “Fide fiyatlarının yüzde 100 ile yüzde 125 arttığını ve satışların yüzde 60 oranında düştüğünü ifade eden Av. Cavit ARI; “Artan fiyatlar hem esnafı hem de çiftçiyi zorlamaktadır, baharla birlikte ekim-dikim sezonu başlamış ve yaz sezonuna girilmiştir; ama çiftçimiz ekemez, üretemez hale gelmiştir. Gecen yıl, 2023’te aşılı domates Adelf1 Çift Gövdenin fiyatı 18.5 TL iken, 2024 yılında 40 TL’ye çıkmıştır. Aşılı Patlıcan Amedeo’nun fiyatı 2023’te 17.5 TL iken, 2024 yılında 35 TL’ye çıkmıştır. Aşılı Badem 2023 fiyatı 15 TL iken; 2024 yılında 30 TL’ye çıkmıştır. Aşılı Salkım Domates İkram 2023’te 19 TL iken 2024 yılında 44.5 TL çıkmıştır.” dedi

Av. Cavit ARI; “Tohum, gübre, elektrik, tarımsal sulama zamlarıyla beli bükülen çiftçimiz, bu Fide’ye yapılan ve yüzde 125’i bulan zamlarla çiftçimiz âdete nefes alamaz hale getirilmiştir. Artık çiftçi tarlasında, bahçesinde, serasında üretemiyor; esnaf ise elindeki fideleri satamıyor.

Girdi maliyetleri ve borç yükü altında beli bükülen çiftçilerimizi şimdi de fide fiyatları nedeniyle iyice topraktan soğuttular. Çiftçimiz maliyetlerin altından kalkamamaktadır. Eğer fiyatlara müdahale edilmezse domates başta olmak üzere birçok sebzeyi çiftçimiz üretemeyecektir. “dedİ.

Av. Cavit ARI; Önlem alınmaması halinde önümüzdeki bahar ayında sebzeler fahiş fiyatlardan tezgâhlara gelecektir, hükümete buradan çağrı yapıyorum, artık yeter bu fiyatların önüne geçin ve çiftçimizin, üreticimizin desteğini arttırın.” diyerek açıklamasını tamamladı.