«

Fındığın Giresun’un Tescilli Ürünü Olduğu AnlaşıldıATV Televizyonu’nda yayınlanmakta olan Kim Milyoner Olmak İster programının bu hafta yayınlanan bölümünde sorulan bir soru Giresun kamuoyunda ilgiyle karşılandı. Oyuncu Kenan İmirzalıoğlu tarafından sunulan yarışma programında 200 bin liralık soruya gelindiğinde yarışmacıya “Hangisi Ordu’nun coğrafi işaretle tescilli bir ürünü değildir?” sorusu yöneltildi.

featured


Fındığın Giresun’un Tescilli Ürünü Olduğu Anlaşıldı

GİRESUN-BHA

Yarışmacı sunulan şıklar arasında uzun süre düşündükten ordu pidesi, ordu tostu, ordu kivisi ve ordu fındığı arasından ordu tostunu seçti. Oysa sorunun doğru cevabı ordu fındığı olması gerekiyordu. Bilindiği gibi fındığın anavatanı olarak bilinen Giresun, coğrafi işaret belgesi alarak fındığı kendi malı olarak tescil ettirmişti.

Kısa adı FİSKOBİRLİK olan Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği tarafından Avrupa Birliği (AB) nezdinde yapılan başvuru sonuçlanmış ve 20 Haziran 2022 tarihli ve L164/1 sayılı AB Resmi Gazetesi’nde yayımlanarak Giresun kalite olarak bilinen Giresun Tombul Fındığının coğrafi işaretli ürün olarak tescili kesinleşmiştir.

Fındığın Giresun’un Tescilli Ürünü Olduğu Anlaşıldı