«

İSG sektöründe görev değişiklikleri gelişmenin önünde engel

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’nde özellikle son dönemlerde yaşanan Genel Müdür başta olmak üzere görev değişiklikleri, iş sağlığı ve güvenliği sektöründe gelişme sağlanmasının en büyük engeli olarak karşımıza çıkıyor.

image 51 | İSG HABER™

6331 Sayılı Kanun’un 12. Yılı: Sorunlar Büyüyor

30 Haziran 2012 tarihinde yürürlüğe girerek 12. yılını tamamlayan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu, bugüne kadar hem sahada hem de Genel Müdürlükte ilerleme kaydederek sorunların çözülmesi gerekirken, sorunlar her geçen gün büyüyerek artıyor.

Kurumsal Hafızanın Olmayışı Sorunları Büyütüyor

Genel Müdürlükteki sürekli görev değişiklikleri sahada bulunan iş sağlığı ve güvenliği profesyonellerinin umutlarını yitirmesine ve sorunlarına artık çözüm bulunamayacağını düşünmesine sebep oluyor. Genel Müdürlükte yaşanan en büyük sorunlardan biri olan 6 ay ila 1,5 sene arasında Genel Müdür değişikliği, Genel Müdür Yardımcıları ve Daire Başkanlıklarında da sürekli değişiklikleri beraberinde getiriyor. Bu durum ise kurumsal hafızanın yok olmasına ve sahada yaşanan sorunların çözülememesine sebebiyet veriyor. Genel Müdürlükte yaşanan sorunlar sebebiyle İSG sektörünün ileri gitmesi gerekirken geriye gitmesine sebep olan durumlardan birinde de Genel Müdürlük kendiyle çelişmeye başladı.

iSG Haber 7 | İSG HABER™

Konu Aynı, Uygulama ve Sonuç Çok Farklı

2022 yılında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı adı kullanılarak ve yetkisiz olduğu halde vatandaşa yetkili olduğunu ilan eden kişi ve kurumlar tespit edilebiliyor, ardından hukuki işlemler gerçekleştirilebiliyordu. Böylelikle bu kişi ve kurumlara yaptırımlar uygulanıyor ve dolandırıcılıkların önüne geçilebiliyordu. Bu durum, vatandaş ve yetkili kurumların zarar görmesini engelliyordu.

Bakanlık bu uygulamasıyla hem bakanlığın adının haksız ve kötüye kullanılmasını engelliyor hem de yetkili kurumların ve vatandaşların mağdur olmasının önüne geçiyordu. Ancak, geldiğimiz son noktada aynı yönetmelik ve kanun maddelere dayanarak Genel Müdürlük bu konunun yetkileri dışında olduğunu belirterek Bakanlığın adı başta olmak üzere vatandaşın ve yetkili kurumların zarar görmesine sebebiyet veriyor.

Çelişkiler Ön Plana Çıkıyor

Yapılan her iki açıklama sonucunda çelişkiler ön plana çıkıyor. Bir Genel Müdür “bizim sorumluluğumuzda” derken, aylar sonra değişen Genel Müdür “bizim sorumluluğumuzda değil” diyerek yükü üzerinden atmaya çalışıyor.

image 52 | İSG HABER™

Bakanlık Sorumlu Değilse Kim Sorumlu?

Bakanlığa bağlı Genel Müdürlük tarafından verilen bu cevabın ardından vatandaşlar ve sektör paydaşları tarafından “Peki, Bakanlığın adının kötüye kullanılmasından Bakanlık sorumlu değilse kim sorumlu?” sorunu yöneltiliyor. Ayrıca vatandaşların hukuki açıdan korunmasını sağlayan bu kanunların uygulamaya geçirilmesinde yetkili olan Bakanlıklar, “yetkimiz dışında” diyorsa, bundan zarar görecek vatandaş ve yetkili kurumları kim koruyacak? sorusu sektör gündeminde yerini alıyor. Özellikle sektörde yapılan dolandırıcılıklar sebebiyle mağdur olabilecek iş sağlığı ve güvenliği sektör adaylarının hakları nasıl ve kim tarafından korunacak?

İş sağlığı ve güvenliği sektöründe yaşanan bu karmaşa, sektör paydaşlarını ve vatandaşları endişelendirmeye devam ediyor. Kurumsal hafızanın eksikliği ve sürekli değişen yönetim, sorunların büyümesine ve çözümsüz kalmasına yol açıyor.

 

GÜNDEME DAİR HABERLERİMİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ