«

İŞKUR aracılığıyla 4 milyon genç iş sahibi oldu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, gençlere yönelik teşvikler ve İŞKUR‘un genç istihdamını artırmak için yaptığı çalışmalara ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Işıkhan, 15-24 yaş aralığındaki 4 milyon 719 bin 597 gencin İŞKUR aracılığıyla işe yerleştirildiğini bildirdi.

İŞKUR İşsizlik Maaşı Nasıl Hesaplanır? 2024'te İŞKUR Maaşları ve Avantajları - Akdeniz Haber, Akdeniz Haberleri, Akdeniz Gündem | Akdeniz Gazetesi

GENÇ GİRİŞİMCİ TEŞVİK UYGULAMASI

Genç Girişimci Teşvik Uygulamasının önemine değinen Bakan Işıkhan, gençlerin hem ülkenin kalkınmasına katkıda bulunabilmeleri hem de kendi geleceklerini inşa edebilmeleri için çeşitli proje ve uygulamalarla desteklendiklerini belirtti. 2018’den bu yana uygulanan Genç Girişimci Teşviki ile 18-29 yaş arası genç girişimcilerin sigorta prim teşviki aldığını ifade eden Işıkhan, şu bilgileri paylaştı:

“Bu uygulamayla kendi işinin sahibi olmak isteyen genç girişimcilerimize sigorta prim teşviki sağlıyoruz. Yararlanacak genç girişimcilerimizin kazanç istisnasından faydalanması için kendi işinde fiilen çalışıyor veya işi sevk ve idare ediyor olması gerekiyor. 2024 yılı Mayıs itibarıyla 105 bin 724 genç, Genç Girişimci Teşviki Uygulamasından yararlandı. Biz bu rakamların daha da artmasını umuyoruz.”

İŞKUR GENÇ İSTİHDAMINA KATKI SAĞLIYOR

Bakan Işıkhan, Türkiye’de genç işsizliğinin önlenmesi ve genç istihdamının artırılması için İŞKUR’un aktif işgücü hizmetleriyle iş ve meslek danışmanlığı sistemini etkin şekilde kullandıklarını belirtti. Son 22 yılda özellikle genç istihdamında önemli ilerlemeler kaydedildiğine dikkati çeken Işıkhan, “15-24 yaş aralığındaki 4 milyon 719 bin 597 genç, İŞKUR aracılığıyla işe yerleşirken, 1 milyon 843 bin 710 genç mesleki eğitim kursları ve işbaşı eğitim programları gibi aktif iş gücü hizmetlerinden yararlandırılarak mesleki beceri ve nitelik kazandı. 5 milyon 416 bin 290 gencimiz ise bireysel danışmanlık hizmeti alarak kariyer planlamalarını yaptı” dedi.

“İŞKUR aracılığı ile 4 milyon 719 bin 597 genç işe yerleştirildi”

 

NEET GENÇLERE YÖNELİK ÇALIŞMALAR

Bakan Işıkhan, “Ne Eğitimde Ne de İstihdamda (NEET)” olarak adlandırılan gençlerin sayısında oransal düşüş olduğunu, 2020’de yüzde 28,4 iken 2023’te 5,9 puanlık azalışla yüzde 22,5’e gerilediğini açıkladı. NEET’lere yönelik gençlerin etkili danışmanlık hizmeti almaları ve İŞKUR faaliyetlerinden yararlanmaları amacıyla Potansiyel NEET Tespiti ve İş Avcılığı Danışmanlık Modeli’nin hayata geçirildiğini belirten Işıkhan, şu bilgileri aktardı:

“İş ve meslek danışmanlarımız, potansiyel NEET bireyler için en uygun kurum hizmetlerini belirliyor ve gençleri bu hizmetlerden haberdar ederek, faydalanmalarını sağlıyor. Bu kapsamda, 2019’dan 2024 Haziran dönemine kadar, İş Avcılığı Modeli ile yaklaşık 702 bin gence danışmanlık hizmeti verildi ve bu gençlerin 96 bin 551’i İŞKUR tarafından işe yerleştirildi. 38 bin 835 genç ise aktif iş gücü programlarından yararlandırılarak hem meslek öğrendi hem de mesleki tecrübe kazandı.”

Bakan Işıkhan, gençlere yönelik teşvik ve desteklerin artarak devam edeceğini ve bu sayede genç istihdamının daha da güçleneceğini belirtti.

GÜNDEM İLE İLGİLİ HABERLERİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ