«

İşsizlik Oranı 2012’den Sonraki En Düşük Seviyede

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, mayıs ayında gerçekleşen işsizlik oranının 2012’den sonraki en düşük seviyeye gerilediğini açıkladı. İstihdam oranı ise tarihin en yüksek seviyesine ulaştı.

Bakan Bolat işsizlik rakamlarını değerlendirdi

İŞSİZLİK ORANINDA DÜŞÜŞ

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Türkiye İstatistik Kurumu’nun paylaştığı Mayıs ayı iş gücü istatistiklerine ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada işsizlik oranının 0,1 puan düşüşle yüzde 8,4 seviyesine gerilediğini belirtti. Bu oran, 2012 yılından sonraki en düşük seviyeye işaret ediyor. İstihdam oranı ise 0,4 puan artarak yüzde 50 ile tarihin en yüksek seviyesine ulaştı. Ayrıca iş gücüne katılma oranı 0,3 puan artarak yüzde 54,5 oldu.

GENÇ İŞSİZLİK ORANINDA İYİLEŞME

Bakan Bolat, 15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfustaki işsizlik oranının yüzde 15 olarak gerçekleştiğini ve geçmiş dönemlerde yüzde 25’lere kadar yükselen genç işsizlik oranının bu seviyelere inmesinin sevindirici bir gelişme olduğunu vurguladı.

EKONOMİK BÜYÜME VE İHRACAT

Ömer Bolat, ihracattaki artış ve ithalattaki düşüş eğiliminin ekonomik büyümeye pozitif katkı sağladığını belirterek, “Türkiye ekonomisi 2024 yılının ilk çeyreğinde yüzde 5,7 oranında büyümüş, net ihracatın büyümeye katkısı yüzde 1,6 puan olmuştur. İhracatı artırmaya yönelik aldığımız aksiyonlar yanında, yerli üreticileri haksız ve kural dışı rekabete karşı korumaya yönelik ithalat politikalarımızla üretim ve istihdamı desteklemeye devam edeceğiz,” dedi.

YATIRIM VE İSTİHDAM VURGUSU

Bakan Bolat, Cumhurbaşkanı’nın yatırım, istihdam, üretim ve ihracat önceliklerine vurgu yaparak, Ticaret Bakanlığı olarak bu doğrultuda büyük bir gayretle çalışmalarına devam edeceklerini belirtti. Bolat, “Sayın Cumhurbaşkanımızın her defasında vurguladıkları üzere, yatırım, istihdam, üretim ve ihracat öncelikleri doğrultusunda Ticaret Bakanlığı olarak çalışmalarımıza büyük bir gayretle devam edeceğiz ifadelerini kullandı.

GÜNDEM İLE İLGİLİ HABERLERİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ