«

Kahramanmaraş’ın işgalden kurtuluşu kutlandı


Kahramanmaraş’ın işgalden kurtuluşu kutlandı

Kahramanmaraş’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 104. yıl dönümü kentte kutlanıyor. Kahramanmaraş Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde düzenlenen etkinlikler, ‘Nice Zorlukları Aşarak’ temasıyla gerçekleştiriliyor. Kurtuluş haftası programı, dün Abdulhamid Han Camisi’nde yapılan hatim ve dua ile başladı ve vatandaşlara pilav ikramında bulunuldu.

Atatürk anıtına çelenk bırakıldı

Bugün ise sabah saatlerinde Vali Mükerrem Ünlüer, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Emin Mehmet Terzioğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu yapıldı.

“İstiklalin başkentidir”

Vali Ünlüer, “Şehrimizin düşman işgalinden kurtuluşunun 104. yıldönümü vesilesiyle öncelikle böyle kadim bir şehre hizmet ediyor olmanın gururunu yaşadığımı ifade etmek istiyorum. Maraş, Türk Millî Mücadelesinin başladığı ve istiklal meşalesinin yakıldığı istiklalin başkentidir. 104 yıl önce Maraş halkı, işgal kuvvetlerine karşı tüm olumsuzluklara rağmen birlik ve beraberliği, inancı ve onurlu mücadelesiyle Anadolu’nun dört bir yanına cesaret veren bir direniş örneği sergilemiştir. 22 gün 22 gece süren bu mücadelede, Maraşlı tek vücut olmuş, işgalcileri yerle bir etmiştir. Bu zafer aynı zamanda Kurtuluş Savaşımızın da ilk kıvılcımı olmuştur. Bu olağanüstü zaferi, şehrimize kazandırarak adımızı ‘Kahraman’ yapan Sütçü İmam, Arslan Bey, Rıdvan Hoca, Senem Ayşe ve ismini sayamadığımız nice kahramanlarımıza ve Maraş halkına destansı mücadelesi ve fedakarlığı için şükranlarımı sunuyorum. Onların manevi huzurunda tazimle eğiliyorum” dedi.

 

“Büyük bir destan yazdılar”

Atalarımızın, nice zorluğu aşarak büyük bir destan yazdığını ifade eden Vali Ünlüer, “12 Şubat Kurtuluş Bayramı; bağımsızlığımızın, milli birliğimizin ve beraberliğimizin adeta mührüdür. Millî Mücadelesinde göstermiş olduğu kahramanlıkla Anadolu’nun dört bir yanına cesaret veren Kahramanmaraş, her zaman her yerde öğünmekte haklıdır. Ecdadın bize en büyük armağanı olan bu birlik beraberlik ruhunu her daim yaşatan bir millet olduğumuza 6 Şubat Kahramanmaraş depremlerinde de bir kez daha şahit olduk. Aziz milletimiz, yine en zor günlerin yaşandığı bu süreçte birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmiş, yaraların sarılması ve yeniden yapılanma çalışmaları için örnek bir dayanışma ruhu sergilemiş, normal hayata dönmek için olağanüstü bir gayret göstermiştir. Milletimizin bekası ve kurtuluşu için canlarını feda eden milli mücadele kahramanlarımızı, aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi ve ayrıca 6 Şubat deprem şehitlerimizi tazimle, rahmetle anıyor, Kahramanmaraşlı hemşehrilerimin düşman işgalinden kurtuluşunun 104. yıldönümünü tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.