«

Karasu, Karalar Köyü’nde Kesilen Ağaçları TBMM gündemine taşıdı


Karasu, Karalar Köyü’nde Kesilen Ağaçları TBMM gündemine taşıdı

Hakan BAKAR/SİVAS-BHA

Sivas’ın Yıldızeli ilçesine bağlı Karalar Köyü’nde orman içinde çok sayıda kesilen ağaç ve tomruk yüklü tırlar görüldü. Köy Muhtarı damgalanmamış ağaçların da kesildiğini tespit ettiğini belirtirken, ağaç kesimleri Karasu, tarafından TBMM gündemine taşındı


CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sivas Milletvekili Karasu, Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı’ya “Ağaçların kesilmesiyle ilgili kim ya da kimler tarafından, ne zaman alınmıştır? Damgasız ağaçların kesilmesine hangi kurum/kuruluş izin vermiştir? İzin alınmamış ise bu işlemi gerçekleştiren kişiler hakkında herhangi bir yasal işlem yapılmış mıdır” diye sordu.
Sivas’ın Yıldızeli ilçesine bağlı Karalar Köyü’nde orman içinde çok sayıda ağaç kesildiği ve tomruk yüklü tırlar görüldü. Köy Muhtarı damgalanmamış ağaçların da kesildiğini tespit ettiğini belirtirken, konu TBMM gündemine taşındı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, damgasız ağaçların kesildiği bilgisinin kendisine de ulaştığını belirterek Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’ya, “Ağaçlar neden kesildi? Ağaçların kesilmesiyle ilgili kim ya da kimler tarafından, ne zaman alınmıştır? İzinsiz kesilen ağaç varsa yasal işlem yaptınız mı?” diye sordu.
Sivas’ın Yıldızeli ilçesi Karalar köyündeki yetişkin çam ağaçlarının kesilmesi yöre halkının tepkisine neden oldu. Köy Muhtarı Erdal Çakır’ın cep telefonuyla kayıt altına aldığı görüntülerde çok sayıda ağacın kesildiği, yol kenarına bırakıldığı, tırlara yüklendiği de görüldü.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Ulaş Karasu, ağaç kesimlerini Meclis gündemine taşıdı. Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı’nın yanıtlaması talebiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren Karasu, önergesinde ormanlık arazide, yapılan kesimi yerinde görmek isteyen köy muhtarı Erdal Çakır’ın gözlemlerine yer verdi. “Muhtar, kesim alanını ziyaret etmiş ve Orman Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen ve kesilmesi için damga vurulan ağaçların yanı sıra damgasız ağaçların da kesildiğini kayıt altına almıştır. Ağaç kesimlerinin olduğu yerlerde izin olmadan yolların açıldığını tespit eden muhtarın damgasız ağaçların kesilmesine tepki gösterip işçileri uyarırken işçilerden birinin ‘Jandarmayı çağır, Valiyi çağır lan’ diyerek hakaret etmesi dikkatlerden kaçmamış ve olay yerinde tomruklarla dolu çok sayıda TIR’ın olduğu da görülmüştür” ifadelerine yer verdi.


HANGİ GEREKÇEYLE KESİLİYOR

Ağaçlara kıyılmasının yöre halkının haklı tepkisine neden olduğunu vurgulayan CHP Genel Başkan Yardımcısı, yetkilileri açıklama yapmaya davet etti. Karasu, önergesinde özetle şu sorulara yanıt verilmesini talep etti:
• Yıldızeli Karalar Köyü’nde alandaki ağaçlar hangi gerekçe ile kesilmiştir?
• Seyreltme, gençleştirme ve yol açma gerekçesiyle kesilen ağaçların dışında kalan ağaçların da kesildiği, buna ilgililerin göz yumduğu iddiası doğru mudur? Bu konuda bakanlığınıza ulaşan şikayet var mıdır? Var ise bakanlığınızın bu konudaki tutumu ne olmuştur?
• Ağaçların kesilmesiyle ilgili kim ya da kimler tarafından, ne zaman alınmıştır?
• Karalar Köyü’nde kaç metrekarelik alanda ağaç kesimi yapılmıştır? Kesilen ağaç kaç adettir?
• Damgasız ağaçların kesilmesine hangi kurum/kuruluş izin vermiştir? İzin alınmamış ise bu işlemi gerçekleştiren kişiler hakkında herhangi bir yasal işlem yapılmış mıdır?
• Karalar Köyü’nde ‘orman yolu’ adı altında açılan yollar mevzuata uygun mudur? Bu gerekçeyle ağaçlar kesilerek mevzuatın dışında yol açıldığı tespiti yapılmış mıdır? Bu konuda bakanlığınızın yaptığı/yapacağı çalışmalar var mıdır?
• Ağaçların kesilmesi konusunda ve köy muhtarına hakaret eden kişi ya da kişiler hakkında bakanlığınızca herhangi bir işlem yapılmış mıdır? Yapılacak mıdır?”