«

Macaristan’da Burdur Rüzgarı esecek


Macaristan’da Burdur Rüzgarı esecek

25-26 Kasım 2023 tarihleri arasında Bartın’da düzenlenen 20. Üniversiteler Halk Dansları Halk Müziği Şenliği kapsamında yapılan Halk Oyunları Yarışmasında Türkiye 1.cisi olan Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Halkoyunları Ekibi, yeni bir uluslararası başarıya imza atmak için hazırlıklarını tamamladı. MAKÜ Halkoyunları Ekibi, 8-15 Haziran 2024 tarihleri arasında Macaristan’da düzenlenecek olan 29. Danube Fest’e katılmak üzere yola çıktı.

Yola çıkmadan önce rektör ziyareti

MAKÜ Halkoyunları Ekibi, Macaristan’a hareket etmeden önce Rektör Prof. Dr. Hüseyin Dalgar’ı ziyaret etti. Rektörlük Senato Odasında gerçekleştirilen ziyarette, Genel Sekreter Ümit Yavuz, Rektör Danışmanı Prof. Dr. Ali Murat Alparslan, Türk Müziği Devlet Konservatuvarı Türk Halk Oyunları Bölümü Başkanı Doç. Dr. Zeynel Turan ve Öğr. Gör. Nurgül Mıhladız da hazır bulundu.

Rektör Dalgar, 35 kişilik ekibe başarı dileklerinde bulunarak, “Şampiyonlukla dönmeniz halinde yalnızca üniversitemizin değil, Teke Yöresi’nin başkenti Burdur’un da tanınırlığını artıracaksınız,” dedi. Bu başarının Burdur halk oyunlarına önemli katkılar sağlayacağını vurgulayan Dalgar, “5 kez Türkiye şampiyonu olan MAKÜ Halkoyunları Ekibimiz, Macaristan’daki Dünya Şampiyonası’na katılmak üzere yola çıkıyor. Öğrencilerimizin, Teke Yöresinin Başkenti Burdur’un kültürel değerlerini uluslararası arenada en iyi şekilde tanıtacaklarına inanıyorum,” diye ekledi.