«

Madde bağımlılığıyla mücadele eğitimi verildi


Madde bağımlılığıyla mücadele eğitimi verildi

Keçiborlu, Gönen, Atabey, Uluborlu, Senirkent, Eğirdir, Gelendost, Yalvaç ve Şarkikaraağaç’ta görevli Bin 650 öğretmene, Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü TUBİM Büro Amirliğinde görevli uzman personellerce; madde bağımlılığı ile mücadele kapsamında eğitim verildi. Verilen eğitimlerde narkotik madde türleri, kullanım aparatları ve kullanım belirtileri ayrıntılı bir şekilde öğretmenlere anlatıldı.

2024 yılı içerisinde; öğrenci velileri, sağlık çalışanları, öğretmenler, kamu görevlileri, üniversite öğrencileri ve akademisyenlerden oluşan toplam 16 Bin 299 kişiye madde bağımlılığı ile mücadele kapsamında “Narkorehber”, “En iyi Narkotik Polisi; Anne” ve “Narkogençlik” Eğitimi verildi. Yine Narkonokta Projesi kapsamında açılan stantlarda toplam 5 Bin 815 vatandaşa broşür dağıtılarak madde kullanımıyla mücadele ile ilgili bilgilendirme ve UYUMA aplikasyonunun tanıtımı yapıldı.

Ayrıca yakın zamanda uygulamaya koyulan NARVAS (Narkotik Vaka Analiz Sistemi) Projesi ile vatandaşlarımızın 112 ihbar hattı üzerinden ve telefonlara ücretsiz indirilebilen UYUMA aplikasyonu üzerinden yaptıkları ihbarlar titizlikle değerlendirilmektedir. Bu kapsamda vatandaşların narkotik suçlara ilişkin bildiklerini ihbar etmeleri önem arz etmekte olup narkotik suçlarla mücadeleye katkı sağlayacaktır.