«

Marmaris’teki orman yangının sorumlusunun kampçılar olduğu ortaya çıktı


Marmaris’teki orman yangının sorumlusunun kampçılar olduğu ortaya çıktı

Ankara-BHA

Muğla’nın Hisarönü Mahallesi’ndeki ormanlık alanda dün çıkan yangının söndürülmesinin ardından, Muğla Orman Bölge Müdürlüğü ve jandarma ekipleri bölgede kapsamlı bir inceleme başlattı. İncelemeler sonucunda, yangının ulaşımın zor olduğu, elektrik nakil hatlarının ve arıcıların bulunmadığı bir noktadan başladığı tespit edildi. Bölgedeki kampçıların yangına neden olduğu değerlendiriliyor.

Yangın esnasında karavanda olan 3 kişi gözaltında

Soruşturma kapsamında yangın esnasında karavanla bölgede oldukları belirlenen P.S., H.S. ve U.S. gözaltına alındı. Şüphelilerin jandarmadaki işlemlerinin sürdüğü bildirildi.

Ekiplerin Yoğun Müdahalesiyle Yangın Söndürüldü Bördübet Gölge Koyu mevkisindeki ormanlık alanda başlayan yangına, Muğla Orman Bölge Müdürlüğüne ait 2 uçak, 3 helikopter, 10 arazöz, 1 iş makinesi ve 70 orman yangın söndürme işçisi sevk edildi. Ekiplerin yoğun müdahalesi sonucu yangın kontrol altına alındı ve söndürüldü. Ancak, yaklaşık 5 hektar ormanlık alan zarar gördü.

Yetkililerden vatandaşlara uyarı

Yetkililer, ormanlık alanlarda yangın riskine karşı dikkatli olunması gerektiğini vurguladı. Vatandaşların özellikle yaz aylarında ormanlık bölgelerde ateş yakmamaları ve dikkatli davranmaları konusunda uyarıldı.