«

Memur ve emekli maaşları ne kadar artacak?


Türkiye kamuoyu asgari ücretin açıklanmasının ardından memur ve emekli maaşlarının yüzde kaç oranında artırılacağına kilitlendi.

TÜİK’in verilerine göre, TÜFE kasımda bir önceki aya göre yüzde 3,28 artarken, temmuz-kasım döneminde de tüketici fiyatlarında yüzde 33,66 artış oldu. Böylece 5 aylık dönemde, maaşlara yapılan yüzde 6’lık zam oranı aşılırken enflasyon farkı verilmesi durumu ortaya çıktı.2024’ün ilk altı ayı için belirlenen yüzde 15’e ilave olarak enflasyon farkı oranında zam yapılması kesinleşti.

Memur, sözleşmeli ve memur emeklileri, zamlı maaşlarını ve enflasyon farkını Ocak ayında alacak. SSK ve Bağ-Kur emeklileri de maaş zammı bekleyenler arasında yer alıyor. Bu kesim ise maaşlarını bu yılın son 6 aylık enflasyonu oranında zamlı alacak. Yıllık enflasyon beklentisinin yüzde 65 civarında olması bekleniyor.

Bu gelişmeler yaşanırken Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz dan emekliye zam açıklaması geldi. Yılmaz, “Memur zammı enflasyon farkı ve toplu sözleşmeden kaynaklı 15 puanlık artışla yüzde 50’ye yakın çıkıyor. SSK ve Bağ-Kur emeklilerine de enflasyona göre artış yapılacak” dedi.