«

PKK’lı teröristler Türk askerinden gizlenmek için orman yakmaya başladı


PKK’lı teröristler Türk askerinden gizlenmek için orman yakmaya başladı

Ankara-BHA

Irak’ın Kuzeyi’nde yer alan Degele köyünden Türk askerine havan atışı yaparak masum sivilleri kendilerine canlı kalkan yapan PKK’lı teröristler yerlerinin tespitini zorlaştırmak için bölgedeki ormanlık alanı ateşe verdi.

Milli Savunma Bakanlığı olaya ilişkin, “Terör örgütü PKK’dan alçak plan: Ormanları yakarak gizlenmeye çalışıyorlar” başlığıyla açıklama yaptı.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Dergele köyündeki sivilleri kalkan yaparak birliklerimize havan atışı yapan teröristler, yerlerinin tespit edilememesi için ormanları ateşe vermeye başladı. Türk Silahlı Kuvvetlerimizin sivillere ve meskun mahallere yönelik hassasiyetini bildikleri için hem köylüleri kalkan yapan hem de gizlenebilmek için ormanları ateşe veren teröristler, yıllardır yaptıkları gibi Irak kuzeyindeki sivil halkı tehlikeye atmaya çalışıyor. PKK’lı teröristler ateşe verdikleri yerlerde de yerel halkı ‘Türk Silahlı Kuvvetlerinin açtığı ateş sonucu ormanlar yandı’ şeklindeki yalanlarla kandırmaya çalışıyor.”

Teröristlerin aynı zamanda girdikleri köylerde de etrafa ateş açarak sivillerin can ve mallarını tehlikeye attığı aktarılan açıklamada, “Terör örgütü ne yaparsa yapsın, Türk Silahlı Kuvvetlerimizin sivillere, yerleşim yerlerine, çevreye ve doğaya olan hassasiyeti devam edecek. Teröristler ise Mehmetçiğin pençesinden kurtulamayacak” denildi.