«

Serik’te şap aşılaması başladı


Konuyla ilgili açıklama yapan Serik İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Çömezoğlu, Hayvanlardaki şap hastalığına karşı her yıl rutin olarak 2 doz uygulanan aşının bu yıl Bakanlıkça ilk kez 3’e çıkarıldığını, İlk aşı dozunu Baskın Aşılama Programı kapsamında 29 Ocak-31 Mart 2024 tarihlerinde arasında uygulayacaklarını söyledi.

Çömezoğlu şöyle konuştu, “Sığır, koyun ve keçi gibi çift tırnaklı hayvanlarda rastlanan bulaşıcı hastalık şapın, bulaştığı takdirde büyük ekonomik kayıplara neden olabildiğini, aldığımız tedbirler, titiz koruyucu aşılamalarımız ve üreticilerimizin duyarlılığı nedeniyle ilçemizde hastalık çıkışına rastlamadık. Kampanya döneminde ilçede 1486 Büyükbaş hayvan işletmesinde yaklaşık 12 bin Büyükbaş hayvana aşı uygulanacak, bunun yanında işletmelerde bulunan ve bulunmayan hayvanlar kontrol edilerek güncelleme yapılacak ve yeni doğan buzağılara da küpe takılacak.” dedi.
Çömezoğlu ayrıca, Büyükbaş hayvanların iller arasında sevklerinde şap aşılama şartı arandığını ve yeni doğan buzağı desteklemelerinden işletme sahibinin yararlanabilmesi için şap aşılaması şartı da aranacağını aktardı.

Baskın Aşılama Programı kapsamındaki aşılardan bedel alınmayacağını belirten Çömezoğlu, “Tüm ülkede olduğu gibi İlçemizde de yıl boyu hız kesmeden devam edeceğinin altını çizerek, “Bu mücadele kapsamında, 15 Nisan-15 Haziran 2024 tarihlerini kapsayan ilkbahar döneminde, 16 Eylül-17 Kasım 2024 tarihlerini kapsayan sonbahar döneminde büyükbaş hayvanlara şap aşısı uygulayacağız.”