«

TBMM’den yeni yasa! Kripto para yasası meclisten geçtiTBMM Genel Kurulunda ‘Sermaye Piyasası Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ onaylandı.

featured


TBMM’den yeni yasa! Kripto para yasası meclisten geçti

ANKARA-BHA

12 milyon kişinin bakiyeli hesabın bulunduğu kripto piyasasına ilişkin ‘Sermaye Piyasası Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi. Kanun teklifinin yasalaşması ile mağduriyetlere neden olan yasal boşluklar giderildi.

Sermaye şartı getirildi

Kanun düzenlemesiyle birlikte hizmet sağlayıcılar için sermaye şartı getirildi. Bununla birlikte yatırımcılar korunacak; olumsuz durumlarda hizmet veren firmalara 246 bin lira ile 6 milyon lira arasında idari para cezası yaptırım uygulanacak. Yasa ile Kripto para kullanıcıları ile ilişkilerin nasıl kurulacağı ve kimlik tespitinin nasıl yapılacağı da  düzendi. Düzenlemeye göre hizmet sağlayıcı kuruluş ve faaliyetler için Sermaye Piyasası Kurulu’ndan izin alınacak.

Kripto varlıkların ihracı, satışı ve dağıtımı için de SPK’ya yetki verildi. Tüm transfer işlemleri kayıt altına alınacak.

TBMM’den yeni yasa! Kripto para yasası meclisten geçti