«

Tokat Gazi Osman Paşa Lisesi şehrin simgesi yeniden açıldı


Türkiye’nin 100 Tarihi Lisesinden biri olan Tokat’ın gözbebeği Gazi Osman Paşa Lisesi, yaklaşık 2 yıl süren güçlendirme çalışması bitiminde açıldı.

Hüseyin Kömür   BHA/TOKAT

Tokat eğitim-öğretim hayatında önemli bir yeri olan, Tokat Gazi Osman Paşa Lisesi ikinci yarıyılın ilk gününde eğitim-öğretim hayatına kaldığı yerden başladı.

Açılışa,  Tokat Milletvekili Mustafa Arslan, İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Kır, Tokat Gaziosmanpaşa Lisesi Mezunları Derneği Başkanı Av. Melih Yardımcı, Okul idarecileri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Okulun açılış töreni halk oyunları gösterisiyle başladı. Tokat Gazi Osman Paşa Lisesi Müdürü Ramazan Atlı açılış konuşmasını gerçekleştirdi. Atlı “Okulumuz 1884 yılından bu yana Tokat’ın geleceğine yön vermiş bir okul. Geçmişten günümüze 115 bin mezunuyla bürokratını, siyasetçisini, esnafını yetiştiren ve Tokat’ın geleceğine yön veren bir okul. Geçmişte belki değişik isimlerle de anılmış; Tokat Lisesi olarak 1950-53 yılları arasında Özel Yeşilırmak Lisesi olarak ama daha sonra Gazi Osman Paşa Lisesi ismiyle eğitime devam etmiş bundan sonra da devam edecektir” dedi.

 

6 Şubat depreminin yıldönümünü hatırlatan Okul Müdürü Atlı, Maraş depreminden önce okulda güçlendirme çalışmaları başlatılarak kolon ve kiriş sistemi olmayan okulun güçlendirmeye alındığını ve 2 senelik bir aranın ardından açıldığını söyledi.

Atlı, okulun güçlendirme çalışmalarına yakın ilgi gösteren geçmiş dönem valisi ve mevcut vali Numan Hatipoğlu, Milletvekili Mustafa Arslan başta olmak üzere geçmiş dönem ve mevcut Milli Eğitim Müdürlerine teşekkür etti.

 

“Türkiye’ye, Tokat’a hizmet edecek yeni beyinler yetişecek”

AK Parti Tokat Milletvekili Mustafa Arslan, “Bir buçuk asırlık bir okulumuz; daha önce deprem nedeniyle okulların tamamında bir inceleme yaptırmıştık. Ona göre depreme dayanıksız çıktı. Bir ara yıkılması gündeme gelmişti. Olaya müdahale ettik. Buna ve benzer Tokat’ta böyle simge okurlarımızın güçlendirilmesi yoluyla okulların binalarını kurtardık. Buranın da güçlendirilmesi biraz zaman aldı ama çok güzel bir güçlendirme oldu. İnşallah bundan sonra da Tokat’a hizmet vermeye devam edecek. 1884’ten bu yana devam eden bir hizmet var burada. Ben önceki bakanımız sayın Mahmut Özer’e teşekkür ediyorum. Şimdiki bakanımız sayın Yusuf Tekin’e yine teşekkür ediyorum. Tokat’ta yapılan eğitim yatırımları için eğitim yatırımlarımız durmadan devam edecek. 180 tane yeni okul yapıldı. Yine 50 tane okulumuzda güçlendirdik. Bunun yanında da yine yeni eğitim kurumlarını Tokat’a kazandırmaya devam edeceğiz. Allah hayırlı uğurlu etsin. Gençlerimize eğitim hayatında başarılar diliyorum. İnşallah burada Türkiye’ye Tokatımıza hizmet edecek yeni beyinler yetişecek” diye konuştu.

 

“Yığma binaydı ve iskelet sistemi yoktu”

Okulda yapılan güçlendirme çalışması hakkında da detay veren Milletvekili Mustafa Arslan, “Burası yığma bir binaydı. 1952’de yapılmış tahmin ediyorum artık yanlış hatırlamıyorsam. Yığma binaydı dolayısıyla iskelet sistemi yoktu. Betonarme kargır sistemi yoktu. Binanın tamamında kolon ve kiriş sistemi yapıldı. Binanın yapısı korunarak şu anda depreme dayanıklı hale geldi. Diğer okullarımızda bitmek üzere işte kaç tane; endüstri meslek lisesinde de aynı çalışma var. Orada belki binayı yıkıp yeniden yapacağız” bilgilerini paylaştı.