«

Türklerin Ebedi Kalesi


Türklerin Ebedi Kalesi

Etkinliğe Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Meclis Başkanı Zorlu Töre özel konuk olarak
katıldı.

Zorlu Töre konuşmasında gençlere şunları söyledi:

“Sen bir bayraksın! Bayrağı asla indirmeyeceksin! Bayrağı düşenlerin elinden alıp öne çıkacaksın! Nerede olursan ol bayrağını daha da yükseğe kaldıracaksın.” Türk Milletinin, Azerbaycan’ın, Türkiye’nin, Kuzey Kıbrıs’ın ve diğer Türk devletlerinin yüksek çıkarları uğruna, Hedef Daima Zirve olmalıdır! Vatan, Bayrak ve Millet uğruna can verenleri rahmetle anıyoruz.!” dedi.

Aynı zamanda Azerbaycan-Kuzey Kıbrıs dostluk grubunun ve “Ebedi Birlik” Gençlik Kamu Birliği’nin Kuzey Kıbrıs’a yaptığı ziyareti takdir ettiğini belirterek, bu ziyaretlerin iki ülke arasındaki dostluk ve kardeşlik bağlarının gelişmesindeki rolüne özellikle dikkat çekti.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in Türk dünyasındaki çalışmalarını takdir ederek, onu Azerbaycan gençliğinin ebedi lideri olarak nitelendirdi.

“Ebedi Birlik” Gençlik Kamu Birliği Başkanı Şahin Aliyev, etkinliğin amacı, Azerbaycan ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi ve derneğin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile ilgili uyguladığı programların önemi hakkında ayrıntılı bilgi verdi. Azerbaycan’ca yazmış olduğu “Kıbrıs: Doğu Akdeniz’deki Türklerin Ebedi Kalesi” kitabının önemine değindi ve Türk devletlerinin dostluk, kardeşlik ve ittifak bağlarını güçlendirmek için çalışması gerektiğini vurguladı. Projenin amacının Azerbaycan-Kuzey Kıbrıs devletlerinin ortak faaliyetlerinden elde edilen katkılara teşvik etmek, birliğimizi güçlendirmek olduğunu söyledi.

Etkinlikte, Azerbaycan Cumhuriyeti Milli Meclisi milletvekilleri Vugar İskanderov, Jala Ahmadova, KKTC Milletvekili İzlem Gürçağ Altugra, KKTC’nin Azerbaycan’daki temsilcisi, Büyükelçi Ufuk Arca Turganer ve ev sahibi, Gençliğe Katkı Vakıfı Başkanı Ahmet Tecim ve “Ebedi Birlik” Gençlik Kamu Birliği Başkanı Şahin Aliyev konuştu, Güney Azerbaycan Demokratik Türk Birliği Başkanı Ajdar Tağızade, Hukuk Felsefesi Doktoru Çingiz Ganizade, Yeni Azerbaycan Partisi Kelbecer İlçe Teşkilatı ve Doğu Zengezur Bölge Kültür Dairesi Başkanlığı temsilcisi Aysel Memmedova, gazi ve şehit aileleri, yazarlar, şairler, sanatçılar ve bilim insanları, sosyal alanda aktif gençler ilgili konularda konuştular.

Aynı zamanda “Ebedi Birlik” Gençlik Kamu Birliği’nin kültür komitesi başkanı Cemile Memmedli, Azerbaycan, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs’a ithaf edilen şarkılar seslendirdi.

Etkinliğin sonunda Azerbaycan gençleri ve Türk dünyası adına Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Meclis Başkanı Zorlu Töre’ye madalya verildi, Ebedi Birlik Gençlik Kamu Birliği Kültür Komitesi üyesi, sanatçı Nizami Hüseynov’un hazırladığı portre ve Ebedi Birlik gençleri adına Turan bayrağı takdim edildi.

Zorlu Tore, Ebedi Birlik Gençlik Kamu Birliği Başkanı Şahin Aliyev’e Kuzey Kıbrıs Parlamentosu’nu temsilen hediye takdim etti.