«

TÜSİAD Başkanı Turan: Enflasyonla Mücadelede Vakit Kaybettik, Bedeli Çok Ağır Oldu

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Yüksek İstişare Konseyi (YİK) Toplantısı, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in katılımıyla gerçekleştirildi. TÜSİAD Başkanı Orhan Turan, toplantının açılış konuşmasında, enflasyonla mücadelede vakit kaybetmenin bedelinin ağır olduğunu vurguladı.

“HATALI POLİTİKALAR SONUCU ENFLASYON PERFORMANSI KÖTÜLEŞTİ”

TÜSİAD Başkanı Orhan Turan, açılış konuşmasında, geride bıraktığımız 10 yılın kaybedilmiş bir dönem olduğunu belirterek, “Vakit kaybetmenin bedeli ağır oldu. Hatalı politikalar sonucu enflasyon performansı kötüleşti. 2013’te kişi başı milli gelir 12 bin 582 dolardı. Sonra geriledi, son 10 yılda fakirleştik. 2023 sonunda yeniden 13 bin dolar seviyesine geldik. Biliyoruz ki, son 10 yılı kaybetmemiş olsaydık, çok farklı bir tabloyu konuşabilirdik.” ifadelerini kullandı.

“ENFLASYONLA MÜCADELEDE TOPLUMUN TÜM KESİMİ MUTABAKAT OLMALI”

Turan, doğru adımlar atılmaya başlandığını ancak kaybedilen vaktin geri getirilemeyeceğini belirterek, “Enflasyonla mücadele sürecini destekliyoruz. Enflasyonla mücadelede başarılı olmak için toplumun tüm kesiminde mutabakat olmalı. Enflasyonla mücadelenin yükünü başkası üstlensin demeyiz, vergi yükünün adil dağıtıldığı etkin bir vergi sistemine ulaşılmalı. Vergi düzenlemelerinin amacına ulaşması için kayıt dışılıkla mücadele sıkılaştırılmalı.” dedi.

TÜSİAD Başkanı Turan: Büyümeden fedakarlık yaparak enflasyonu düşürmemiz gerekiyor - Paraanaliz

“DEMOGRAFİK DEĞİŞİMİN SEKTÖREL ETKİLERİNİ BELİRLEMELİYİZ”

Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Ömer Aras da açılış konuşmasında, yeşil dönüşümün önemine ve Türkiye’nin hızla yaşlanan nüfusuna dikkat çekti. Aras, “Yeşil dönüşüme duyarlı olmayan şirketlerin rekabet şansı kalmıyor. Tarıma teknoloji ve verimlilik bazlı yeni bir yön vermemiz şart. 2030’da her altı kişiden biri 60 yaş ve üzerinde olacak. Türkiye nüfusu hızla yaşlanıyor. Türkiye yetiştirdiği nitelikli gençleri başka ülkelere kaptırıyor. Demografik değişimin sektörel etkilerini belirlemeliyiz.” ifadelerini kullandı.

“HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ REKABET GÜCÜMÜZÜ BELİRLER”

Aras, hukukun üstünlüğünün rekabet gücünü artıracağına değinerek, “Dijital dünyadaki değişim fiziksel dünyayı şekillendiriyor. Hukukun üstünlüğünde yaşadığımız gerileme rekabet gücümüzü zedeliyor. Anayasanın üstünlüğü ilkesinden asla taviz vermemeliyiz. Yabancı yatırımcıların yargının bağımsızlığına güveni tam olmalıdır. Dünya ile ancak liyakatli kadrolarla mücadele edebiliriz. Batı borsalarındaki teknoloji odaklı şirketlerde oluşan değer yaratma rüzgarını Borsa İstanbul’da görmüyoruz. Vergi vermeyenden vergi almalıyız. Karlılığı yüksek şirketler çalışanlarını enflasyona ezdirmezler.” dedi.

Toplantı, ekonomik ve sosyal meselelerin tartışıldığı oturumlarla devam etti.

GÜNDEM İLE İLGİLİ HABERLERİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ