«

Yavaş: Kentler hafızalarıyla yaşar


Yavaş: Kentler hafızalarıyla yaşar

ANKARA – BHA

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Mansur Yavaş, Kızılay İzmir Caddesi İş İnsanları Derneği üyeleriyle bir araya geldi. Kızılay İzmir-2 Cadde’de gerçekleşen buluşmada etraftaki esnafın yoğun ilgi gösterdiği Yavaş, İzmir 1 ve 2 Caddeleri Kentsel Tasarım Projeleri hakkında bilgi vererek, “İnsanların gezerken huzur bulduğu, keyif aldığı bir Ankara’yı hep birlikte gerçekleştireceğiz” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş, 31 Mart 2024 tarihinde gerçekleşecek yerel seçimler öncesi Başkentin dört bir yanını gezmeye, esnaf ve vatandaşlarla buluşmaya devam ediyor.

Kızılay İzmir Caddesi İş İnsanları Derneği’nin üyeleriyle bir araya gelen Yavaş, Kızılay İzmir-2 Cadde’de gerçekleşen görüşme öncesi ve sonrasında etraftaki vatandaş ve esnafların yoğun ilgisiyle karşılaştı.

Esnaf ve vatandaşlar “Dürüstlüğün yeter”, “Halkın adamı” diye bağırırken sokak sanatçıları da şarkılarla ziyarete eşlik etti.

Yavaş: ”Kentler hafızalarıyla yaşar”

Toplantıdaki konuşmasına “Kentler hafızalarıyla yaşar” diyerek başlayan Mansur Yavaş, “Ankara’da Ulus’tan başlayan çöküntü alanı Kızılay’a doğru gelmeye başladı ve yeni alanlar yapıldıkça insanlar o tarafları tercih edip bir yandan da AVM’lerden çıkmamaya başladılar. AVM kültürü de Ankara’da yerleşik esnaf kültürünü etkilemeye başladı” dedi.

Kızılay’ın bir açık hava AVM’si olabileceğini ifade eden Yavaş, şöyle devam etti:

“AVM’lerde kiralar çok yüksek olduğu için oraya giden vatandaşlar da maliyetlerden dolayı daha pahalıya alışveriş yapıyor. Seçimlerden önce burada; hem açık havada hem de on binlerce mağazanın bulunduğu yerde alışveriş yapabiliriz, diye söylemiştik. Hem tarihimize, kültürümüze, Ankara’nın en gözde yerlerini yeniden canlandırmak sahip çıkmak hem de buradaki esnafların burayı terk etmemesi adına kenti güzelleştirmemiz gerekiyordu. Bununla ilgili tasarım projeleri yaptık. İzmir Caddesi ihalesi gerçekleşti ve yapımına başladık. İnşallah kısa sürede bitireceğiz.”

”İnsanların gezdiği eski halini getireceğiz”

Konuşmasında Ulus’ta yürütülen projeler hakkında da bilgi veren Yavaş, tarihi kent merkezinin yürüyüş yollarıyla Kızılay’a bağlanması gerektiğini belirtti.

Kızılay’ın hafta sonları belirli saatlerde trafiğe kapatılması projesini de hatırlatan Mansur Yavaş, şöyle konuştu:

“Sadece toplu ulaşım taksi ve otobüslerin sakin bir şekilde geçebileceği ama binlerce insanın buralarda yaya olarak, ailece, çocuklarıyla el ele tutuşarak hem gezmeleri hem de alışveriş yapmaları fikrimi söylemiştim. İnşallah kamu kuruluşlarıyla görüşerek ve sizlerin de arzusu, talebi doğrultusunda burayı yayalaştırılmış, tamamen insanların gezdiği eski haline getireceğiz. Çünkü yaşım itibarıyla Kızılay’da insanların akşamları rahat rahat gezdiği ortamları gördüm. İnşallah o ortamları tekrar yaşayacağız. İnşallah buralar çok daha renkli bir hale gelecek. Hem kentlinin nefes aldığı ve rahat ettiği hem de esnafımızın daha fazla para kazandığı bir alan olacak.”

Cadde ve sokaklarda gerçekleştirilmesi planlanan Kentsel Tasarım Projeleri’nden de bahseden Yavaş, “Ankara’da böyle prestij caddelerin çoğalmasını sağlayacağız. İnsanların gezerken huzur bulduğu, keyif aldığı bir Ankara’yı hep birlikte gerçekleştireceğiz” dedi.

İzmir Caddesi İş Adamları Derneği Başkanı Yusuf Yavuz, destekleri için Mansur Yavaş’a teşekkür ederek “Size plaket vermeyeceğiz, oy vereceğiz” dedi.