«

YÖK Başkanı Özvar Devlet Üniversitelerinde ikinci öğretimin kaldırıldığını açıkladı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar, devlet üniversitelerindeki ikinci öğretim programlarına ilişkin yeni kararı duyurdu. Özvar, devlet üniversitelerindeki ikinci öğretim programlarının kapatıldığını açıkladı.

YÖK duyurdu: İkinci öğretim programları kapatıldı - Son Dakika Haber

VAKIF ÜNİVERSİTELERİ DE GELECEK YIL PLANLAMALARINI BUNA GÖRE DÜZENLEMELİ

Özvar, “Bu dönem üniversitelerimizdeki program kalitesini artırmaya yönelik belki de en önemli çalışmamız devlet üniversitelerimizdeki ikinci öğretim programlarının kapatılması olmuştur. Vakıf üniversitelerinde, devlette olduğu gibi, ikinci öğretim programları yerine istihdama duyarlı ve geleceğin mesleklerine uygun programlara dönüştürülmesi temin edilecektir.” dedi. Başkan Özvar, vakıf üniversitelerinin de gelecek yıla yönelik planlamalarını buna göre yapmalarını istendiğini belirtti.

YÖK Başkanı duyurdu: Artık ikinci öğretim olmayacak! - Eskişehir Haberleri | Son Haber

BAZI PROGRAMLARDA KONTENJAN AZALTMA KARARI DA VAR

Geçtiğimiz sene ikinci öğretim programına yaklaşık 80 bin öğrenci yerleşmişti. Bu demek oluyor ki bu sene YKS kontenjanlarında da yaklaşık bu kadar düşüş olacak. Ayrıca mimarlık, eczacılık, psikoloji, beslenme-diyetetik ve temel bilimlere özgü bazı programlarda kontenjanları azaltma kararı da alındı.

GÜNDEM İLE İLGİLİ HABERLERİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ